pondělí 3. února 2014

BUSKING


Na úvod, pro ty z vás, kteří nevědí, o co se jedná, vysvětlím samotný pojem. Busking je jakékoliv pouliční umění, od muziky, přes artisty a žongléry, živé sochy až po divadelní vystoupení. Pojí se s dobrovolnou odměnou od přihlížejících, kterou můžeme přispět do pro tento účel připravených klobouků nebo kelímků od piva.

Samotné slovo má španělský původ a znamená „hledat“. Snad proto, že na ulici bylo nalezeno tolik světoznámých talentů z celé země. Důkazem nám může být nespočet známých osobností, kteří busking provozovali a odstartovali tak svoji vlastní kariéru. Často jde tedy o opravdu kvalitní hudbu či vystoupení. Jako příklad bych uvedla například Boba Dylana, Edith Piaf, Roda Stewarda, z českých interpretů pak třeba Radůzu.

Každý, kdo se odváží, zkusit si takto zahrát na ulici, na vlastní kůži pozná, že to není vůbec tak jednoduché, jak se na první pohled může zdát. Nicméně si myslím, že právě ulice je pro začínající umělce skvělou školou. Člověk se tak učí komunikaci s publikem, improvizaci, zdokonaluje svoje schopnosti a naučí se přijímat kritiku i pochvalu.

V hlavním městě se můžeme s pouličním uměním setkat téměř na každém rohu, často je spojováno s žebrotou a bezdomovci, ale v podstatě tomu tak není. Buskeři nejsou žebráci, jsou mezi nimi lidé, kteří tuto činnost považují za smysl svého života a kteří ji jsou naprosto oddaní a ať je zima nebo léto, můžeme je vídat na tom samém místě v nepřetržitém provozu a s úsměvem na tváři.

Nicméně aby buskeři lidem cestu městem spíše neznepříjemňovali, byla v květnu roku 2013 zavedena vyhláška, která dává umělcům jisté hranice – kde a kdy se vystupovat nesmí, jaká místa jsou zcela zakázána a do kolika hodin mohou činnosti provozovat. To vše obsahuje tzv. etický kodex, kterým by se měl každý slušný busker řídit. V opačném případě nastoupí na scénu strážníci s pokutovým bločkem. Důležité a podstatné ale je, že Praha busking vůbec podpořila, jelikož toto téma s sebou přinášelo dosti rozporuplné názory a kritiky od stran občanů i představitelů jednotlivých obcí.

Až příště budete spěchat Prahou, zkuste na chvíli postát na rohu Václavského náměstí a zaposlouchejte se do melodie toho dredatého houslaře, nebo dovolte dětem, aby obdivovaly ty mega bubliny, co dělá ten podivný pán u druhého rohu. Vyfoťte se s nějakou živou sochou a nechte se polekat jejím gestem, když vhodíte minci do klobouku před tím zlatým pánem. Uvidíte, že Vaše procházka Prahou bude hned zajímavější a veselejší.

Přeji příjemnou cestu

Linda Váňová

Žádné komentáře:

Okomentovat