čtvrtek 20. února 2014

Česká folklorní scéna

Každý žánr hudby vyjadřuje nějaké pocity, vášně, touhy a ztráty, ale snad jen ve folku najdeme celkový odraz života. Celého života včetně jeho radostí i bolestí, každodenních maličkostí, o kterých se také dá psát i zpívat. Dnes bych se chtěla zaměřit na český folk, kde dle mého názoru začínal a jak. A proč ho poslouchám já. Třeba Vás i navnadím.

Jak to vlastně vypadá s folkem u nás? Mnoho z nás si u táboráku nebo jen tak pro radost ráda zpívá nebo poslouchá písničky Jarka Nohavicy, bratrů Nedvědů, Vlasty Redla, v poslední době také neméně oblíbeného Tomáše Kluse a mnoha dalších. Jejich texty vycházejí z dlouhého života plného zkoušek, ale i radostí a odměn, mnohdy to jsou zhudebněné básně nebo reakce na místní politickou situaci, které jsou ale díky našemu rodnému jazyku srozumitelné nám všem bez rozdílu. Nevím, jestli je jejich cílem sdělit nějaké poselství či jen vyjádřit své nejtajnější emoce, někdy obojí, ale každý si dokáže najít to své.

Jak tito lidé začínali? Zřejmě jednoho dne prostě vzali tužku do ruky a začali psát. O krásném dni, o tom, co se jim zrovna přihodilo, ať už dobrého nebo ne. Všechny hudební styly vycházejí z této domácí improvizace, ale v čem je folk rozdílný? V hraní? V podstatě a tématech tvorby? Mnoho žánrů tvoří na stále stejná témata, na stále stejné pocity. Vztek, láska, bolest… Ale kdo například napíše jen tak pro zábavu svou i jiných o lachtanech či dalších zvířatech, kdo píše o naší české historii a uvádí do širšího povědomí místní lidovky zpracované jinak než dechovkou? Jsou to lidé, známí i neznámí, kteří hrají často jen pro svou vlastní radost. Jak začínali, tak pokračují, a snaží se svou radost ze života šířit dále. Snad tohle je úkolem folkových zpěváků a kapel i jakýchkoli amatérů s kytarou, které prostě jen baví hrát a zpívat.


Ve folku jde objevit každý den něco nového, něco zajímavého, všechny pocity, které člověk potřebuje. Můžete najít téma pro každý den, pro malou radost i pro zamyšlení. Proto ho poslouchám já. Určitě jste ho už někdy zaslechli také.

Žádné komentáře:

Okomentovat