neděle 16. února 2014

Image z kamenů a železa

Když se řekne metal nebo rock, všichni si okamžitě představí typického fanouška těchto žánrů. Mluvím zde o máničkách, pačesáčích, hrozičích, metlách, zkrátka a jednoduše o metalistech a rockerech. Jak je poznáte? Není to zase tak těžké. Ve světě přeplněném stylem, který je nám předsouvám prostřednictvím středoproudových a bezduchých médií, tyto dva typy lidí jednoznačně nepřehlédnete. Jsou totiž často svým vzezřením oproti ostatním lidem, jak se říká „jako pěst na oko“.


Převládající barva je jednoznačně černá. Neznám jediného metalistu, kterému byste v šatníku nenalezli alespoň jedno černé tričko, hlásající hrdě název jeho oblíbené skupiny. Je to barva noci, ve které se „obyčejní“ lidé ukládají ke spánku, kdežto mnoho ostatních tvorů ožívá. A do této sorty nočních bytostí lze zařadit i mnoho příznivců kvílejících kytar a dunících bubnů. Za další faktor, přispívající k temným barvám oblečení, by se jistojistě dala počítat i ona potřeba vyčlenit se ze sluníčkového okolí, které mnoha lidem (obzvláště v mladém věku) doslova leze na nervy. Jakoby někteří svoji image říkali „Svět není jen slunečná obloha bez mráčku, ale má i spoustu temných stránek!“ Jistě tomu tak je, avšak ze své vlastní zkušenosti vím, že mnoho rockerů, bigbíťáků a metalistů černou barvou dává tak světu najevo jasné poselství: „Vidím tvou temnotu, vnímám ji, ale dokážu s ní rovněž i žít!!! Anebo je to s černou barvou prostší než si většina lidí myslí a to tak, že se jednoduše některým lidem líbí a sluší jim J.

Dalším zcela viditelným znamením pravého metalisty či rockera je hříva dlouhých vlasů a to jak u děvčat, tak i u mužů, kteří se rovněž taky často honosí i dlouhými, či pečlivě zastřiženými nebo zapletenými vousy. Stejně jako je metalová či rocková muzika nezkrotná a divoká, ale rovněž i přirozená a bez přetváření, stejně tak nechávají její hrdí posluchači růst své kštice, kterými následně na koncertech zuřivě házejí do nekompromisních rytmů svých oblíbených písní.

Rob Halford (Judas Priest)
Džísky, kůže a bodce. Tyto tři věci jsou rovněž častým jevem, který doprovází rockerův či metalistův zjev. Džískou je samozřejmě myšlena džínová bunda či vesta, kterou si mnozí vyzdobují nášivkami s motivy svých oblíbených kapel, nebo plackami, hlásajícími metalová a rocková hesla. Takováto vesta je něco rockerova vizitka, na kterou je drtivá většina majitelů velice háklivá a střeží si jí jako oko v hlavě.  Pokud bych zde měl hovořit o kovových bodcích, pyramidách nebo cvočcích, nelze zde nezmínit legendární skupinu Judas Priest, kteří tento fenomén do rockové a metalové scény přinesli (nebo jej alespoň nejvíce proslavili). Ať už máte pouze náramek s jednou řadou kovových pyramid, nebo díky vašemu oblečení připomínáte spíše dikobraza, jste nositelem několik desetiletí starého odkazu, který k metalu a rocku neodlučitelně patří, stejně jako kožené náramky a nátepníky, které jsou výše zmíněnými hřeby a bodci často pobity. Jejich nošení je však silně individuální a každý rocker vám k tomu řekne své. Někdo tyto ozdoby nenosí vůbec, někdo třeba jen prostý proužek kůže kolem zápěstí, avšak někteří se nebojí jít až do extrému a jejich nátepníky připomínají spíše části zbroje barbarských válečníků, jako vystřižených z fantasy filmů. Mluvíme-li zde o kůži, nelze zde aspoň několika větami nezmínit koženou bundu se specifickým zapínáním zvanou křivák, která připomíná spíše kožené brnění než obyčejnou koženou bundu. Jedná se však o další fenomén, který jen tak z obliby nevyjde.

Jak už jsem psal výše, rockový a metalový „outfit“ slouží především k tomu, aby vyznavači tohoto stylu dali svojí image jasně najevo již na první pohled, s kým máte co do činění. Není to pouze jakási ujetá póza, ale módní i životní styl, který si žádný rocker nenechá nikým vzít. Oproti narůstající uhlazenosti až metrosexualitě, která postihuje stále více mužů, vidím metalovou image jako zdravou rebelii a odboj proti této podivné „módě“. Stand your ground, Brothers!!! 

Žádné komentáře:

Okomentovat