pondělí 17. února 2014

Profláklé kapely vs. začínající umělci

Proč jsou Češi tak konzervativní, když jde o kapely, které dobře neznají? Většina lidí chodí hlavně na koncerty kapel, které už mají své slavné jméno osvědčené a vydobyté stovkami vystoupení a desítky vydanými alby. Taková Metalica nebo Iron Maiden nemají u nás o fanoušky nouzi. Když jde ale o kapelu, která za sebou nemá mega koncerty a svoje stálé fanoušky, ačkoliv je její hudba kvalitní, publikum si u nás získává jen velmi těžko. 

Na koncerty Češi chodí poslouchat svoje oblíbené hity, spíš než aby objevovali nové hvězdy a dali šanci začínajícím muzikantům. Zdá se, že hudební fanoušci jsou u nás konzervativnější než jinde na světě. Oposlouchaní veteráni u nás v zemi vždy najdou svoje věrné fandy, a ne nadarmo si Čechy zamilují pro jejich velkolepé uvítání. Tak například Nazareth nás jako národ sami prohlásili za jedny z nejlepších a nejvěrnějších posluchačů. Jak se má ale prosadit začínající hudebník s neznámým jménem? Musí téměř žebrat, aby si vydobyl místo v nějakém lepším klubu a lidé ho nevypískali. Nebo jít do Superstar či Hlasu Československa, aby si získal diváky pomocí televize. (Smutnou realitou ale i nadále zůstává fakt, že slavíka si stejně nakonec odnese Lucie Bílá a Kája Gott bude i nadále jedničkou.) Jinak na jeho koncert těžko dorazí víc než pár přátel z Facebooku. Ani sebepoutavější plakát nezaujme, visí li na něm neznámé neprofláklé jméno.

Proto apeluji na nás na Čechy – zkusme být trochu vřelejší a dejme šanci i mladým umělcům! Show Up Fest je důkazem toho, že kvalitní hudbu nám mohou přinést i docela neznámí nováčci!

Žádné komentáře:

Okomentovat