pondělí 10. února 2014

Popis "umělce"

Ať si říká, kdo chce, co chce, umělecké aktivity v sobě už z podstaty nesou tak trochu nezdravé, často i asociální prvky. Právě proto je mezi spisovateli, hudebníky, malíři a ostatními umělci, nemálo takových, kteří se, už i na úrovni každodenního života chovají vyloženě šíleně, anebo se zahalí do asociální pláštěnky. Netvrdím, že jsou výše nastíněné obrazy chování platné pro všechny stejnou měrou. Rozmanitostí žánrů i samotných umělců, se chování každého z nich ubírá jejich vlastním směrem. Každý se zabírá něčím jiným a jde tam o něco jiného. Všichni nenosí modrá trika a červené rifle. Proto taky nemůže existovat jediný správný umělecký „popis“.

Fantazii se meze nekladou. Ať už se zde jedná o přehnanou kreativitu v oblékání, jako například u Lady Gaga, která svými módními výstřelky šokuje nepřetržitě celý svět, nebo o ne příliš vhodné chování Sex Pistols, kteří byli vyhozeni z vlastní akce na počest křestu jejich CD, umělci napříč desetiletí odjakživa zaujímali a zaujímají nadále nejen svou hudbou, ale i stylem, nejrůznějšími úchylkami a kuriozitami co se týče chováním na podiu i mimo něj.

Nesmím opomenout ani fakt, že mnoho těchto, pro spoustu lidí, vyšinutých bláznů, ukončilo svůj život také ne zrovna „normálně“. Co dohnalo tolik geniu k sebevraždě, o tom se dá jen spekulovat. Neunesli snad svoji popularitu? Může snad právě jejich genialita za jejich zvrácené osudy?

Proč ale končit pesimisticky. Užívejme si i nadále šíleností všech těch hvězdiček, ušklíbejme se na jejich módní fópa a bavme se jejich fóry, dokud nám dělají radost a namísto „proč“, zkusme se zeptat „proč ne?“
Žádné komentáře:

Okomentovat